Ceza Hukuku

Ceza Hukuku

Ceza Hukuku

Ceza Hukuku genel anlamda suç teşkil eden fiilleri ve bu suçların cezalarını esas alan hukuk dalıdır. Özel Hukuk alanlarından farklı olarak Ceza Hukuku'nda kamu adına iddia makamında bulunan Cumhuriyet Savcısı tarafından isnat edilen bir suç vardır. Bu sebeple Ceza Hukuku'nda davacı ve davalı taraflar bulunmaz. Bunun yerine İddia ve Savunma Makamları bulunur. İddia makamında her zaman kamuyu temsil eden Cumhuriyet Savcısı vardır. Ceza Hukuku'nda savunmaların profesyonelce hazırlanması ve sistematik bir biçimde mahkemeye sunulması büyük önem arz etmektedir.

Ceza Hukuku Soruşturma ve Kovuşturma olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Soruşturma aşamasında ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olay gizli olarak soruşturulur ve şüpheli lehine ve aleyhine olan tüm deliller toplanır. Soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısı suçun işlendiği yönünde yeterli şüpheye ulaşırsa İddianame düzenleyerek bunu mahkemeye sunar ve iddianamenin kabulü ile Kovuşturma aşamasına geçilmiş olur.

Kovuşturma aşaması ise Cumhuriyet Savcısı tarafından iddianame ile sunulan suç iddiaları ve sanığın kendisini bu iddialara karşı savunması ile geçen mahkeme sürecini ifade etmektedir. Bir suç isnadıyla karşılaşan kimsenin mümkün olan en erken aşamada profesyonel bir avukattan yardım alması son derece önemlidir. Mümkünse kovuşturma aşamasına geçilmeden evvel daha soruşturma aşamasında bir profesyonelden yardım alındığında tüm savunmanın baştan itibaren sağlıklı bir şekilde yürütülmesi mümkün olmaktadır.

Avukata Sor Hemen Ara