Aile Hukuku

Aile Hukuku

Aile Hukuku

Aile Hukuku'nun konusunu oluşturan başlıkları kısaca: Nişanlanma, Evlenme, Eşler Arasındaki Mal Rejimleri, Boşanma, Aile, Hısımlık, Evlat Edinme, Velayet, Vesayet ve Nafaka olarak sayabiliriz. Aile Hukuku'nun konusunu oluşturan başlıklar arasında, uygulamada Aile Mahkemeleri'nde en çok karşılaşılanları Boşanma Davalarıdır. Buna ek olarak Boşanma davasından ayrı veya birlikte görülen Nafaka Talepleri ile Mal Rejiminin Tasfiyesi için açılan davalar da uygulamada sıkça karşılaşılmaktadır.

Aile birliği kurulduktan sonra evlilikler boşanma ile sonlanabilmektedirler. Bu gibi durumlarda boşanmanın taraflara maddi, manevi ve psikolojik olarak en az zarar verecek şekilde gerçekleşmesi ve telafisi mümkün olmayan başka sorunlar doğurmaması son derece önemlidir. Özellikle tarfların müşterek çocuklarının olduğu durumlarda çocuğun üstün yararı gözetilmeli ve atılan her adım daha çok düşünülüp daha iyi planlanmalıdır.

Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Davalarında alanında uzman Hukuk Bürolarından destek almak son derece önemlidir. Bu sayede süreç hakkında daha detaylı bilgi edinilebilir, tarafların boşanmadan beklentileri daha net ortaya konulabilir.

Avukata Sor Hemen Ara